Skateboarding je od svog osnivanja kao alternativni sport stekao veliku popularnost i postao ključan deo urbane kulture. Sa uvođenjem skateboarding-a u Olimpijski program 2020. godine, ovaj dinamičan sport je stekao globalnu pažnju i otvorio nove horizonte za skateboarding kladjenje. Danas, kladjenje na skateboarding predstavlja uzbudljivu priliku za sve one koji žele da dodaju dodatni nivo uzbuđenja svojoj strasti za sportom.
Skateboarding na Olimpijadi
Skateboarding je prvi put uvršten u Olimpijski program na Olimpijadi u Tokiju 2020. godine. Sport je nastavio da bude deo Olimpijade i u Parizu 2024. godine. Evo pregleda dešavanja na skateboarding takmičenjima na poslednje dve Olimpijade:
Tokio 2020
Skateboarding je na Olimpijadi u Tokiju 2020. godine imao svoje debi takmičenje. Takmičenja su se održala u Ariake Urban Sports Parku od 25.7. do 5.8.2021. godine, zbog odlaganja izazvanog pandemijom COVID-19. Na takmičenju su učestvovala 80 takmičara iz 25 zemalja, raspoređenih u četiri događaja: park i street za muškarce i žene.
Rezultati
- Women’s street: Zlato je osvojila Momiji Nišijaa iz Japana, srebro Rejsa Leal iz Brazila, a bronzu Funa Nakajama iz Japana.
- Women’s park: Zlatnu medalju je osvojila Sakura Josozumi iz Japana, srebrnu Kokona Hiraki iz Japana, dok je bronza pripala Skaj Braun iz Velike Britanije.
- Men’s street: Zlato je osvojio Juto Horigome iz Japana, srebro Kelvin Hefler iz Brazila, dok je bronzu osvojio Džeger Iton iz SAD-a.
- Men’s park: Zlatnu medalju je osvojio Kigan Palmer iz Australije, srebrnu Pedro Baros iz Brazila, a bronzanu Kori Džuno iz Sjedinjenih Američkih Država.
Japanci su se istakli kao najuspešniji tim sa ukupno 5 medalja, uključujući 3 zlatne.
Pariz 2024
Na Olimpijadi u Parizu 2024, skateboarding se ponovo našao na programu, a takmičenja su se odvijala od 28. jula do 7. avgusta na Place de la Concorde. Ovaj put je učestvovalo 88 takmičara iz 23 zemlje, a raspored je ostao sličan prethodnom takmičenju.
Rezultati
- Women’s street: Zlatnu medalju je osvojila Koko Jošizava iz Japana, srebrnu Liz Akama iz Japana, dok je posle srebra u Tokiju sada bronzu osvojila Rejsa Leal iz Brazila.
- Women’s park: Zlato je osvojila Arisa Tru iz Australije, srebro Kokona Hiraki iz Japana, dok je bronza ponovo pripala Skaj Brown iz Velike Britanije.
- Men’s street: Zlatnu medalju je ponovo osvojio Juto Horigome iz Japana, Džeger Iton iz Sjedinjenih Američkih Država je posle bronze uzeo srebro, a bronza je pripala Najdži Hastonu iz Sjedinjenih Američkih Država.
- Men’s park: Zlato je odbranio Kigan Palmer, srebro je uzeo Tom Šar iz SAD-a, a bronzu Augusto Akio iz Brazila.
Japanci su i ovaj put dominirali, sa ukupno 4 medalje, uključujući 2 zlatne. Skateboarding je pokazao svoj rast i popularnost na Olimpijadi, sa uzbudljivim takmičenjima i rastućom konkurencijom. U oba slučaja, japanski takmičari su se istakli kao dominantni, dok su drugi takmičari iz različitih zemalja takođe ostvarili značajne rezultate.
Kvote za Skateboarding kladjenje
Uvođenjem skateboarding-a u Olimpijski program 2020. godine otvorene su brojne nove mogućnosti za kladjenje na ovaj uzbudljiv sport. Prethodno nedostupne u tradicionalnim sportskim listama, sada se pojavljuju kladionice koje omogućavaju kladjenje na različite aspekte skateboarding takmičenja.
Sa razvojem tehnologije, mnoge kladionice nude i kladjenje uzivo koje omogućava praćenje takmičenja u realnom vremenu i donošenje odluka na osnovu trenutnih performansi takmičara. Ova vrsta klađenja donosi uzbuđenje i interaktivnost. Kladioničari mogu da reaguju na tokove takmičenja i prilagode svoje opklade prema trenutnim uslovima na stazi.
Za OI u Parizu, kvota na Kigana Palmera da obrani zlato je bila 2.80, što je izuzetna kvota za favorita. Slično je bilo i za Arisu Tru koja je uzela zlato, za šta je kvota bila 2.70.
Koko Jošizava je bila drugi favorit u Street kategoriji sa kvotom 4.50, što je bila odlična investicija. Najbolje je bila na japanskog takmičara Juta Horigomea koji je bio treći favorit i branio je zlato iz Tokija. Kvota na njega je bila 6.00.
Kako skateboarding nastavlja da raste u popularnosti i kako se razvija profesionalna scena, tako će se i mogućnosti klađenja evoluirati, nudeći još raznovrsnije i sofisticiranije opcije za sve ljubitelje ovog uzbudljivog sporta.
Istorija skateboarding-a kao sporta
Skateboarding, koji je danas popularan olimpijski sport, ima korene koji sežu u sredinu 20. veka. Početkom 1950-ih, u Kaliforniji, surfisti su počeli da traže način da surfuju i kada nije bilo talasa. Ovaj pokušaj da se donese osećaj surfovanja na ulice doveo je do razvoja prvih skateboarda. Prvi modeli su bili drvene daske sa metalnim točkovima, a skateboardi su brzo stekli popularnost među mladima.
Tokom 1960-ih, skateboarding je prošao kroz prvi talas popularnosti, zahvaljujući takmičenjima i demonstracijama u skateparkovima. U 1970-ima, uz razvoj uličnog skakanja i vertikalnog skateboarding-a, sport je doživeo još jedan period rasta. Prvi profesionalni timovi, poput Z-Boys iz Santa Monice, postali su ikone sporta.
Nakon perioda opadanja tokom 1980-ih, skateboarding je ponovo postao popularan tokom 1990-ih i 2000-ih zahvaljujući video igrama i medijskoj pažnji. Moderni skateboarding je poznat po složenim trikovima i inovativnim stilovima, a sport je postao važan deo urbanog i alternativnog kulture. Uvođenjem u Olimpijski program sport je stekao globalnu platformu, pokazujući sposobnost da ujedini ljude kroz uzbuđenje i kreativnost u vožnji.